Hogyan állapítható meg, hogy műtétet követően fertőzése van - Orvos 24 cikkek
Az SSI olyan fertőzésnek minősül, amely a műtéti seb helyén kezdődik a bemetszés után kevesebb mint 30 nappal. Az SSI műtét utáni tünetei a következők:
-antibiotikumok
Műtét előtt:
A műtét után:
A műtétek utáni leggyakoribb panaszok és komplikációk - WEBBeteg
Vérrögök
A műtét után jelentkező vérrögök mindig aggodalomra adnak okot. Ismét a megelőzés a kulcsfontosságú. Vérrög képződhet az alsó végtagban, ami duzzanatot és fájdalmat okozhat, és általában gyógyszerekkel megelőzhető. Még súlyosabb, ha egy vérrög leszakad és a véráramba kerülve utazik a szervezetben. Ez azért veszélyes, mert a tüdőbe jutva tüdőembóliát, életveszélyes állapotot okozhat.
Fertőzés, szepszis
A fertőzés megelőzése óriási jelentőségű a műtét után, és ebben a higiénés szabályok betartása (pl. kézmosás) sokat segíthet. Gyakran írnak fel antibiotikumot a műtét után - még akkor is, ha nincs jele a fertőzésnek - annak érdekében, hogy megelőzzék a komolyabb szövődményeket (pl. vérmérgezés). A fertőzés korai jeleinek azonosítása gyorsabb hatékony kezeléshez és ezáltal gyorsabb felépüléshez vezethet.
Húgyúti fertőzés
A húgyúti fertőzések is gyakori mellékhatásai a műtét miatti katéter alkalmazásnak. A legtöbb húgyúti fertőzés könnyen kezelhető antibiotikumokkal, és gyorsan reagál is a kezelésre. A komolyabb húgyúti fertőzések uroszepszishez vezethetnek.
Seb szétválás
Seb szétválásról akkor beszélünk, ha a seb a gyógyulási folyamat során kissé megnyílik. A legtöbb esetben ez csak kisebb probléma, és 1-2 extra hetet vesz igénybe a sebgyógyulás. Súlyos esetben a seb olyannyira megnyílik, hogy műtéti beavatkozásra van szükség.
Hegesedés
Az, ahogyan a műtétet követő hetekben a sebet kezeli, nagy hatással van arra, hogyan hegesedik. A dohányzásmentes életmód, az egészséges táplálkozás, a seb tisztán tartása és a gyógyszerek megfelelő alkalmazása segíti a megfelelő hegesedést.
Láz
A hőemelkedés a műtét után gyakori a gyógyulás első heteiben. A magas láz ritkábban fordul elő, azonban ha ezt tapasztalja, azt mielőbb jelentse az orvosnak!
Ha köhögnünk vagy tüsszentenünk kell műtét után, miért fontos, hogy helyesen tegyük? - WEBBeteg
A műtétet követő időszakban - amelynek hossza a műtéti beavatkozás jellegétől függően eltérő lehet - a beteg ne terhelje magát, ne cipeljen nehezet, nehogy a belső varratok szétnyíljanak. Ne tévesszen meg senkit az, hogy a seb már szépen gyógyul, s nincsenek fájdalmak. A műtéti sebet egy darabig jó, ha nem éri szappan, víz, még akkor sem, ha a kötést már levették róla. Vigyázni kell, nehogy fertőződjön, a műtét helyét ne érje nyomás. A környezetét steril fertőtlenítővel kell tisztítani.
Hogyan ápoljuk a műtét után hazaérkezett beteget? - WEBBeteg
Ezeket ne tegye műtétek után - Kerülje el a szövődményeket - WEBBeteg
Műtéti sebek ápolása - WEBBeteg
A kórházból való hazatérés után fontos tudnia, hogy a gyógyulási folyamat mikor normális és mikor vett olyan irányt, mely orvosi beavatkozást igényel. Amennyiben az alábbi tünetek bármelyikét tapasztalja a műtétet követő hetekben, feltétlenül keresse fel sebészét vagy háziorvosát, hogy megtudja, mi a teendő!
A műtétet követő enyhe láz nem ritka, és nem feltétlenül jelent gondot, ugyanakkor a 38 fok feletti láz fertőzés jelenlétére utalhat. A paracetamolra vagy ibuprofenre nem reagáló láz különösen aggasztó, amelyet nem szabad figyelmen kívül hagyni!
A műtét egyik fő kockázata a vérrögök kialakulása a lábakban, azaz a mélyvénás trombózis. Ezek a vérrögök nagyon veszélyesek, mert a véráram útján a tüdőbe vagy az agyba juthatnak, nehézlégzést, stroke-ot vagy egyéb problémákat okozva. Ha úgy látja , hogy egyik lába duzzadtabb, mint a másik, fájdalmat érez a lábikrában, illetve ha nehézlégzést, mellkasi fájdalmat tapasztal, azonnal hívjon mentőt.
Kis mennyiségű, áttetsző váladék a sebből a műtét utáni napokban előfordulhat, ám ha ez gennyes jellegű vagy kellemetlen szagú, az fertőzés jele. Ugyancsak fertőzésre utal, ha a seb irányából távolodva vörös csíkok jelennek meg a bőrön.
Amennyiben a seb elkezd szétnyílni, azonnal beszéljen sebészével! Takarja be a sebet nedves gézzel és kérjen mielőbbi orvosi segítséget! Ez a komplikáció elkerülhető, ha köhögés, tüsszögés vagy a székből való felállás során enyhe nyomást gyakorol kezével a sebre.
Beszéljen orvosával, ha székrekedése van, vagy ha nehézséget okoz a vizelés. Az ezzel járó erőlködés növelheti a hasfal nyomását, és stresszt gyakorol a sebre, emellett a tünetek sokkal komolyabb problémákra is utalhatnak. Ne használjon enyhítésükre vénymentes készítményt az orvosa beleegyezése nélkül! Amennyiben több, mint hat órán át képtelen a vizelésre, az vészhelyzetnek számíthat és ajánlott az ügyeletre mennie!
Azonnal jeleznie kell az orvosának, kivéve, ha korábban jelezte Önnek, hogy közvetlenül a műtétet követő napokban előfordulhat a véres széklet.
Ezek egészségügyi vészhelyzet potenciális jelei, ami arra utal, hogy vér van a gyomorban vagy a tüdőben. Forduljon sebészéhez, vagy kérjen azonnali orvosi segítséget!
Amennyiben a fájdalma a műtétet követően kontrollálható volt, ám sokkal súlyosabbá válik vagy kontrollálhatatlanná bármiféle egyértelmű magyarázat nélkül, műtéti komplikációról lehet szó. A fájdalom tipikusan a műtétet követő második vagy harmadik napon a legrosszabb, ám ha naponta erősödik, majd szignifikánsan súlyosabbá válik, minden látható ok nélkül, az komoly figyelmeztető jel és nem szabad figyelmen kívül hagyni!
A légzési képességben beálló változás jelentős probléma a műtét után és súlyos problémát, például a tüdőben lévő vérrögöt jelezhet. Ne hagyja figyelmen kívül a műtét után jelentkező légzési nehézséget, forduljon orvoshoz!
Amennyiben hazaengedték a kórházból, az orvos feltételezi, hogy megfelelő tápanyagokhoz jut az étrendjével. Amennyiben nem ez a helyzet, mert nem tudja benntartani az ételt és folyadékot, jelentse orvosának!
Ha úgy tűnik, hogy egyre gyengébb, ahelyett, hogy erősödne, vagy képtelen ellátni magát, a gyógyulása veszélyben van. Ne feledje, fokozatosan javulnia kell az állapotának, ahelyett, hogy egyre nehezebben látná el a szokásos tevékenységeit.
Amennyiben az orvosa nem figyelmeztette, hogy súlyos fejfájást érezhet a műtét után, és általában nem szokott komoly fejfájástól szenvedni, mindenképpen kérjen orvosi segítséget! A súlyos fejfájást akár a műtét után az agyba vándorló vérrög is okozhatja!
Hólyagkatéterezés-minden, amit tudni kell-UrológiaiKözpont