dendritikus sejtekkel végzett immunterápia az immunrendszerünk erejét használja fel. Három lépésből áll:
1. "Növekvő" dendritikus sejtek
A betegtől kétszáz milliliter vért veszünk. A laboratóriumban a szakemberek ebből a vérmintából olyan sejteket izolálnak, amelyek dendritikus sejtekké fejlődhetnek. Hírvivő anyagokat és növekedési faktorokat adnak ezekhez az „elődsejtekhez” a kémcsőben. Ezek biztosítják, hogy az elődsejtek hét napon belül dendritikus sejtekké fognak fejlődni.
2. A dentritikus sejtek információval való feltöltése
Az így létrejövő dendritikus sejteket még a kémcsőben ellátják minden szükséges információval, amelyet később felhasználhatnak a rákos sejtek azonosítására a szervezetben. Ez az „információ” az adott pácienstől származó elölt és speciálisan kezelt rákos sejtekből áll.
3. Küzdés a rák ellen a szervezetben
A betegek (információkkal feltöltött) dendritikus sejteket tartalmazó injekciót kapnak. A dendritikus sejtek áthaladnak a szervezet nyirokrendszerén, és továbbítják az információt az ölősejtekhez (T-limfocitákhoz). A dendritikus sejtekkel való érintkezés révén az ölősejtek aktívvá válnak, és az egész testben elkezdenek harcolni a rákos sejtekkel.
Ezenkívül a dendritikus sejtek aktiválják a segítő T-sejteket. A segítő T-sejtek támogatják az ölősejteket a rákos sejtek elleni küzdelemben.