Kurkuma gyökér, kurkuma por, kurkuma kapszula gyógyhatásai, mellékhatásai
A gyömbérfélék családjába tartozó kurkuma Délkelet-Ázsiában és Dél-Kínában őshonos. A kurkuma egy évelő, lágyszárú növény, magassága akár az egy métert is elérheti. Erősen elágazó, hengeres, aromás rizómáinak jellegzetes színe a sárgától a mély narancssárgáig terjedhet. A laza, homokos talajban, árnyékos, csapadék dús helyeken érzi jól magát. A virágzat tetején szárlevelek találhatók, amelyeken nem fordul elő virág; ezek fehértől zöldig terjednek, és néha vöröses-lilás árnyalatúak, és a felső vége elvékonyodott.
A Kurkuma nemzetségnek több, mint száz faja ismert. Míg Dél-Ázsiában és a Közel-Keleten főként fűszernövényként használják porrá őrölt gyökerét, addig a trópusokon dísznövényként találkozhatunk vele.
Herbája: gyökere
Hatóanyagai: A kurkumapor körülbelül 60-70% szénhidrátot, 6-13% vizet, 6-8% fehérjét, 5-10% zsírt, 3-7% ásványi anyagot, 3-7% illóolajat, 2-7% élelmi rostot és 1-6% kurkuminoidok alkotják.
A kurkumát évszázadok óta használják Ázsiában gyógyászati célokra is. Fontos gyógynövénye az Ayurvédának és Hagyományos Kínai Orvoslásnak is.
Gyógyászati szempontból a kurkuma legfontosabb összetevője a kurkumin, amelynek jellegzetes sárga színét is köszönheti.
A kurkumát étrend-kiegészítőként por, kapszula és tabletta formában fogyaszthatjuk, de teaként is hatékony. Laboratóriumi vizsgálatokban arra jutottak a szakértők, hogy a kurkumin felszívódása az emberi szervezetben igen csekély, mivel vízben és zsírban is rendkívül rosszul oldódik. Emiatt a szájon át szedett kurkuma porból, vagy kurkuma kivonatokat tartalmazó étrend-kiegészítőkből a hatóanyagok jelentős része a bélben marad és csak minimális arányban jut el a szervezet többi részéhez. A tápcsatornában viszont annál több jótékony hatást fejt ki •
A kurkuma gyökér por pici víz hozzáadásával pakolásként vagy bő vízben elkeverve lemosószerként alkalmazható pattanások ellen. Kiváló pórustisztító, gyulladásgátló és bőrfiatalító hatású. Jót tesz a sápadt, fehér bőrnek, mivel sárga festékanyagának köszönhetően enyhén megszínezi a bőrt, ha rendszeresen alkalmazzák.
Krémekhez keverve bőrradírként vagy bőrfiatalító arckrémként használható.
A kurkuma hatóanyagai vérhígító hatásúak, ezért véralvadásgátló gyógyszerekkel egyidejűleg nem ajánlott rendszeresen fogyasztani. Fokozhatja a méhösszehúzódásokat, ezért terhesség alatt a kurkuma étrend-kiegészítőként történő szedése ellenjavallt!