Nagyon sok kutató foglalkozik a béta-glükán jótékony hatásaival, sokak szerint a legerősebb immunrendszer erősítő étrend-kiegészítők közé tartozik. A béta-glükán nem vitamin, hanem egy speciális vegyület.

A béta glükán (1-3/1-6 béta glükán) egy speciális szénhidrát komplex, mely bizonyos gombákban nagyobb mennyiségben megtalálható (pl. Maitake gomba). A béta glükánokat a kutatók évek óta nagyon alaposan vizsgálják, mivel a béta glükán közismerten jótékony hatással van az immunrendszerre. Korábbi tanulmányomban (1000 kutatás eredménye) részletesen írtam arról, hogy az 1000 korábban elvégzett kutatás eredménye azt mutatta, hogy a béta glükán rendkívül jó immunrendszer erősítő és a rák sejtekkel szemben pusztító hatással rendelkezik.

A sok cukor molekulából álló cukrokat, amelyek azonban csak egyféle cukor molekula típusból tevődnek össze poliszacharidoknak nevezzük. Vízben nem oldódnak, élesztővel nem erjeszthetők. A természetben igen elterjedtek, a növények sejtfalának legfőbb anyagát alkotják.

Formáik:

1. szerkezeti poliszacharidok: cellulóz, pektin, lignin
2. tartalék tápanyagok: keményítő, glikogén, inulin
3. ismeretlen funkciójú poliszacharidok: pl. guar-gumi, stb.

béta glükánok olyan poliszacharidok, amik egyféle cukorból (monoszacharidból) épülnek fel, ezért az egységes glükóz polimerek családjába tartoznak. Tehát a béta glükán nem egy molekula, hanem egy molekula család. A zab, a zöldárpa, a ganoderma rengeteget tartalmaz belőle (Green Magma, Liver Strenght).

béta glükánokat az emberi emésztő rendszer enzimjei nem tudják lebontani, ezáltal azok helyben vagy felszívódva különböző élettani hatást tudnak kifejteni.

Mai tudásunk szerint a ráksejteket övező mucopoliszacharid köpeny (external coat) és a béta glükánok közt olyan kapcsolatok alakulhatnak ki, amik a ráksejtek osztódását akadályozzák, ugyanakkor az ép immunsejtek lyphocyták és fehérvérsejtek fagocitózisát, sejtpusztító hatását fokozzák.

A főként megfigyeléseken és tapasztalatokon alapuló medicina már évszázadokkal ezelőtt felfedezte a béta glükán jótékony tulajdonságait, az utóbbi évtizedekben pedig a molekula pontos szerkezete is kirajzolódott.

A kolosztrum esetében több tanulmányt írtam az aktív és passzív immunitásról (Aktív és passzív immunitás…). A szerzett immunitás (védőoltás) mellett sokkal nagyobb jelentősége van a veleszületett, természetes immunitásnak (természetes ölősejtek, granulociták). Szervezetünk elsődleges védekező mechanizmusát a természetes immunitás jelenti, ezek a sejtek képesek lehetnek a szervezetbe kerülő vírusok, baktériumok vagy a kialakuló rákos daganatok elpusztítására. Ezeket a bizonyos természetes ölősejteket és neutrofil granulocitákat képes a béta glükán mozgósítani. Laboratóriumi és állatkísérletekben a béta glükán tumorsejt pusztító hatása egyértelműen bebizonyosodott és egyre több eredmény utal arra, hogy emberekben kialakult daganatok esetében is hasznos lehet.

A modern rákkutatás egyes ága azokkal a vegyületekkel foglalkozik, melyek képesek bekapcsolni és erősíteni a szervezet természetes védelmi rendszerét, ezáltal a szervezet külső segítség révén maga képes elpusztítani a benne kialakult rosszindulatú sejteket. Ez szöges ellentétben áll azzal a megszokott módszerrel, mely arra koncentrál, hogy a daganat sejteket külső beavatkozással próbáljuk elpusztítani (sugárkezelés, kemoterápia) még olyan áron is, hogy közben magát a szervezetet is gyengítjük.

béta glükán kiváló példája annak, hogyan segíthetjük szervezetünk védekezését teljesen természetes vegyületekkel.

béta glükánnal végzett kutatások az 1940-es években indultak el, amikor felfedezték, hogy egy Európában igen jól ismert gyógyszer (Zymosan) mellékhatások nélkül erősíti az immunrendszer működését. Kb. 20 év múlva állapították meg, hogy ezt a tulajdonságát a benne található béta-1,3-D-glükánnak köszönheti. 1975-ben bőrrákos betegeket kezeltek béta glükán injekcióval, s a rák okozta károsodás 5 nap elteltével csökkenni kezdett.

Csak 1980-ban fedezték fel azt, hogy a béta glükán rendelkezik egy olyan receptorral, mely a makrofág sejtekhez képes kapcsolódni, s így bekapcsolni annak működését. Ezáltal a béta glükán nem csak a kórokozókkal szembeni védelemben játszik szerepet, hanem képes serkentetni a csontvelő működését is.

Milyen vélt vagy bizonyított hatásait, illetve használati módjait ismerjük ma a béta glükánnak?

- immunrendszer erősítés (kórokozókkal, vírusokkal, baktériumokkal, gombákkal szemben vagy éppen kemoterápiás kezelés után)
- sebgyógyító hatás
- javasolt lehet antibiotikumok mellett a szedése (egerekben 56%-kal növelte e betegségek túlélési esélyét)
- fertőzések megelőzése, kezelése esetén: E.coli, Candida albicans, Staphylococcus aureus
- gombás fertőzések esetén
- fekélyek esetén
- égési sérülések esetén
- csökkent immunműködés esetén (pl. HIV)
- rákos betegségek esetén
- magas koleszterinszinttel rendelkező betegeknek szintén ajánlott, mivel kísérletek szerint képes csökkenteni az összkoleszterin szintet és az LDL koleszterin szintet
- patkánykísérletekben jelentősen csökkentette a cukorbetegség kialakulásának esélyét
- várandósságban a béta glükán magzatvédő hatását mutatták ki (fertőzésekkel szemben)

béta glükán immunrendszerre gyakorolt pozitív hatása, valamint a rákos daganatokkal szemben kifejtett pusztító hatása egyre nyilvánvalóbb, ezért a béta glükán szerves részét képezi a komplementer medicinának.