Normál vérnyomás
- Értágító (vasodilatációs) hatás (pl. ginkgo)
- Vizelethajtó (diuretikus) hatás (pl. csalánlevél)
- Idegrendszeri nyugtató hatás (pl. valeriána)
- Vérnyomás-szabályozás a vese–hormon tengelyen keresztül (pl. fokhagyma)
- Antioxidáns védelem (vörös szőlő mag)
- Keringésjavító, szívnyugtató (kardiotonikus) hatás (pl. galagonya virágos hajtásvég)
Vénás erek rugalmassága
Vénatonizáló hatás (pl. szúrós csodabogyó)
Érfalerősítő és -védő hatás (pl. vörös szőlő mag)
Mikrokeringés javítása (pl. hibiszkusz)
Vérlemezke-aggregáció gátlása (pl. fekete ribizli levél)
Nyirokelvezetés támogatása (pl. medvehagyma)
Sziv egészsége
- Szíverősítő hatás (pl. galagonya virágos hajtásvég)
- Nyugtató hatás (pl. orvosi citromfű, valeriána)
- Értágító hatás (pl. ginkgo, galagonya virágos hajtásvég)
- Koleszterin- és trigliceridszint szabályzás (pl. articsóka, medvehagyma)
- Normál vérnyomás támogatása (pl. fokhagyma, vörös szőlő mag)
- Májsejt-regeneráció és -védelem: A máriatövisben lévő szilimarin stabilizálja a májsejtek sejthártyáját, elősegíti a regenerációt és védi a májat a mérgező anyagokkal szemben. Az articsóka cinarin-tartalma révén támogatja a májsejtek működését, segíti a zsírok lebontását, és antioxidáns hatást is kifejt.
- Antioxidáns védelem: A kurkuma, a körömvirág és a rozmaring antioxidánsokat (polifenolok, flavonoidok, kurkumin stb.) tartalmaznak, amelyek védik az oxidatív stressztől a májsejteket
- Epeáramlás serkentése és zsíremésztés támogatása: A magas keserűanyag-tartalmú gyógynövények (pl. articsóka, pitypang, mezei katáng) fokozzák az epe kiválasztását a májban, így segítik a hatékonyabb zsírbontást és megelőzik az epepangást (koleretikus hatás). A fokozott epeürülés révén támogatottan működik az emésztés, és csökkenhet a májra nehezedő terhelés is (kolekinetikus hatás)
- Méregtelenítés támogatása: A fokhagyma és a medvehagyma kéntartalmú vegyületei (allicin) fokozzák a máj méregtelenítő enzimjeinek aktivitását, emellett antioxidáns és mikrobafejlődést gátló hatásúak is. Hasonló módon fejti ki hatását a rozmaring és a szurokfű is.
- Lipidmetabolizmus szabályozása: Az articsókában található cynarin és a kurkumában lévő kurkuminoidok segíthetnek a vérzsír- (koleszterin, triglicerid) szint egyensúlyban tartásában, ami közvetetten a máj zsírraktározását is mérsékelheti.
- Immunmodulációs hatás: A máj szerepet játszik a szervezet immunvédekezésében. Például a fokhagyma és a rozmaring nemcsak méregtelenítő, de immunmoduláló tulajdonságokkal is rendelkezik.
A máj egészséges működését érdemes közvetve is támogatni. A vérkeringés javításával (pl. galagonya virágos hajtásvég), a bélflóra támogatásával (pl. bojtorjángyökér) és a diuretikusan ható növények (pl. csalánlevél, cseresznyeszár) segítségével az általános anyagcsere-folyamatok is élénkülnek, aminek a máj is kedvezményezettje.
Epeműködés támogatása
A modern étrend (magas telített zsír, transzzsír, cukor és alacsony rostbevitel) kedvezőtlenül hat az epe összetételére és az epehólyag működésére, többek között növeli az epekövek kialakulásának esélyét. A máj és az epehólyag egészségének megőrzése érdekében érdemes előnyben részesíteni a rostban gazdag ételeket, valamint limitálni a káros zsírok és cukor bevitelét.
A keserűanyagokban gazdag gyógynövények (például articsóka, mezei katáng, fehér üröm, orvosi pemetefű) támogatják az epe termelődését és áramlását, s ezáltal segítik a zsírok megfelelő emésztését és a méreganyagok kiválasztását.
Alsó légutak (tüdő) egészsége
A gyógynövények többféle módon is támogatják az alsó légutak egészségét:
- Egyesek reflexesen hígítják a tüdőben képződő sűrű nyákot, ezzel segítik annak ürülését (tavaszi kankalin, gyömbér, igazi édesgyökér).
- Mások befolyásolják a baktériumok fejlődését és vízben oldódó poliszacharidokat tartalmaznak, így védik a nyálkahártyát a kiszáradástól és az irritációtól (lándzsás útifű).
- Megint mások olyan illóolaj-komponenseket tartalmaznak, amelyek a tüdőben kiválasztódva védik annak egészségét (vadkakukkfű, szurokfű).
Az egészséges koleszterin és vérzsírszintet támogató gyógynövények többféle hatásmechanizmuson keresztül fejtik ki hatásukat:
- Javítják a szervezet koleszterin- és zsíranyagcserjéjét.
- Növelik az máj által epefolyadékba kiválasztott koleszterin mennyiségét.
- Gátolják a koleszterin felszívódását a vékonybélben.
- Csökkentik a máj által a vérbe kiválasztott koleszterin mennyiségét.
- Javítják a zsíros, nehéz ételek emésztését.
- Fokozzák a kiválasztó szervek működését.
- Javuló közérzetet és életminőséget eredményeznek.
- Antioxidáns hatóanyagaik védik szervezetet (különösen a májat és az emésztőrendszert) a szabadgyököktől.
- Támogatják az immunrendszer működését.
- Hatóanyagaik révén további egészségügyi hatásokkal is rendelkeznek.
Védekezőképesség fokozása
A gyógynövények sokrétűen támogatják az immunrendszer működését:
Gátolják mikroorganizmusok fejlődését (pl. aranyvessző, fokhagyma)
Védőbevonatot képeznek légutak nyálkahártyáján (pl. orvosi kamilla)
Fokozzák és hígítják a nyákképződést a légutakban, így a mikroorganizmusok nehezebben tapadnak meg a légcső, a tüdő nyálkahártyájának felszínén (pl. kerti kakukkfű, gyömbér)
Élénkítik az anyagcserét, vitalizálják a szervezetet (pl. gyömbér, csalánlevél)
Elősegítik az immunválasz kiváltását (pl. echinacea, csipkebogyó)
Segítik az egészséges emésztést, támogatják a kedvező élettani hatású baktériumok fejlődését, így csökkentik a szervezet terhelését (bojtorjángyökér, kerti kakukkfű)
Mivel a gyógynövények a bennük lévő nagyszámú hatóanyag miatt többféle hatással is rendelkeznek, ezért érdemes olyan immunrendszer-támogató gyógynövényt választani, amellyel további egészségügyi célokat is elérhetünk (pl. vércukor, ízületek, szív- és érrendszer, vérnyomás, húgyhólyag, hormonegyensúly stb.)
Több gyógynövény egyidejű használatával fokozottabban támogathatjuk immunrendszerünket!
Az életerő (vitalitás) többek közt a megfelelő stresszkezelésből, anyagcsere-folyamatokból, hormonális egyensúlyból, antioxidáns-védelemből és jó keringésből fakad. A gyógynövények mindezt különböző, egymást erősítő mechanizmusokon keresztül támogatják:
- Adaptogén hatás, stresszkezelés (pl. ashwagandha, szibériai ginszeng): kiegyenlítik a mellékvesék működését és a kortizolszintet, segítik a szervezetet a külső-belső terhelésekhez való alkalmazkodásban.
- Energiatermelés, anyagcsere támogatása (pl. maca, szibériai ginszeng): fokozzák az ATP-termelést, stabilizálják a vércukorszintet, késleltetik a kifáradást.
- Hormonális egyensúly (pl. maca, ashwagandha): hozzájárulnak a pajzsmirigy és nemi hormonok szabályozásához, ezzel növelik az energiaszintet és a vitalitást.
- Antioxidáns védelem (pl. csipkebogyó, zöld tea): semlegesítik a szabadgyököket, lassítják az öregedést.
- Vérkeringés és oxigénellátás (pl. hibiszkusz, őszi margitvirág): javítják a vérellátást, ezáltal növelik a fizikai és mentális teljesítményt.
- Emésztőrendszeri funkciók javítása (pl. tárnicsgyökér, gyömbér): segítik az emésztőnedvek elválasztását, így a szervezetet kevésé terheli meg az elfogyasztott étel megemésztése, több energiája marad egyéb életfunkciókra.
Az adaptogén hatású gyógynövények komplex módon támogatják a szervezet működését:
- HPA-tengely modulálása, stresszhormonok kiegyensúlyozása.
- Neurotranszmitterek (pl. szerotonin, dopamin, GABA) működésének támogatása.
- Antioxidáns mechanizmusok: sejtvédelem, oxidatív stressz csökkentése.
- Energiaszint és anyagcsere javítása, ATP-termelés támogatása.
- Immunrendszer támogatása, ellenállóképesség fokozása.
- Hormonális egyensúly harmonizálása.
- Pszichés/kognitív teljesítmény és hangulat elősegítése.
Ezek a folyamatok összességükben azt eredményezik, hogy az adaptogének csökkentik a tartós stressz károsító hatásait, támogatják a szervezet regenerálódását, és növelik az általános fizikai-mentális tűrőképességet.
Méregtelenítés
A „méregtelenítés” (vagy pontosabban a szervezet természetes kiválasztó-folyamatainak támogatása) több szervrendszert érint: a máj, a vese, a bélrendszer, a bőr és a nyirokrendszer mind részt vesznek abban, hogy a salakanyagok, felesleges metabolitok és potenciálisan káros anyagok kiürüljenek. A gyógynövények több, egymást kiegészítő mechanizmuson keresztül támogatják a test „önméregtelenítő” folyamatait. Ebben a kategóriában a legnépszerűbb „méregtelenítőként” használt gyógynövényeket válogattuk össze, amelyek a következő módokon fejtik ki hatásukat:
Máj- és epefunkció serkentése (pl. fehér üröm, articsóka, pitypang, bojtorján)
Vizelet mennyiségének növelése (pl. csalánlevél, aranyvessző, nyírfalevél, mezei zsurló)
Bélrendszeri tisztítás rostban gazdag, enyhe székletlazító hatású növényekkel (pl. útifűmaghéj, erdei mályva, orvosi zilíz).
Perifériás keringés támogatása (pl. ginkgo, galagonya virágos hajtásvég, hibiszkusz, őszi margitvirág)
Antioxidáns hatás (pl. zöld tea, szőlőmag, kurkuma, orvosi rozmaring)